Rzeczoznawca majątkowy to zawód związany z gospodarką nieruchomościami. Jego działalność reguluje Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, a rzeczoznawca majątkowy dopuszczany jest do zawodu jedynie po spełnieniu wymaganych przepisami ustawy warunków. Czym dokładnie zajmuje się rzeczoznawca majątkowy i kto korzysta z jego usług?
Spis treści:
- Kim jest rzeczoznawca majątkowy? Jakie uprawnienia posiada?
- Kiedy udać się po pomoc do rzeczoznawcy majątkowego?
- W jaki sposób rzeczoznawca majątkowy dokonuje wyceny nieruchomości?
- Jak wybrać rzeczoznawcę majątkowego?
Kim jest rzeczoznawca majątkowy? Jakie uprawnienia posiada?
Rzeczoznawcą majątkowym – w dużym uproszczeniu – nazywamy osobę, która dokonuje wyceny wartości nieruchomości. Nie jest to jednak wolny zawód. Aby zostać rzeczoznawcą majątkowym, należy w drodze egzaminu państwowego otrzymać uprawnienia zawodowe do szacowania nieruchomości oraz zostać wpisanym do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych z nadania Ministra Rozwoju. Rzeczoznawca majątkowy musi być niekarany, mieć wykształcenie wyższe, ukończyć studia podyplomowe z zakresy wyceny nieruchomości oraz odbyć 6-miesięczną praktykę.
Uprawnienia dotyczące wyceny nieruchomości obejmują:
- szacowanie wartości nieruchomości (również bankowo-hipotecznej);
- wycenę maszyn oraz urządzeń, które są trwale związane z nieruchomością;
- ekspertyzy dotyczące skutków finansowych uchwalania lub zmiany planów miejscowych;
- wykonanie opracowań doradczych w zakresie inwestowania na rynku nieruchomości;
- oznaczania przedmiotu odrębnej własności lokalu;
- wycenę nieruchomości na potrzeby związane z rachunkowością;
Dokument sporządzany przez rzeczoznawcę nazywa się operatem szacunkowym. Jego treść określa Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego z dnia 21 września 2004 roku.
Kiedy udać się po pomoc do rzeczoznawcy majątkowego?
Z usług rzeczoznawcy majątkowego zazwyczaj korzystamy w sytuacji, gdy niezbędne jest udokumentowanie wartości nieruchomości w postępowaniu urzędowym, ale nie ma przeszkód, by takiej wyceny dokonać także na własny użytek. Ma to miejsce w przypadku:
- sprzedaży lub zakupu nieruchomości;
- oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste;
- wynajmu nieruchomości;
- zwrotu nieruchomości na rzecz byłych właścicieli;
- podziału majątku;
- podziału spadku;
- odwołania od decyzji Urzędu Skarbowego w postępowaniu podatkowym;
- postępowań odszkodowawczych (np. z powodu wywłaszczenia lub czasowego zajęcia nieruchomości);
- określenia wysokości nakładów poniesionych na nieruchomości;
- zabezpieczenia kredytów hipotecznych.
W jaki sposób rzeczoznawca majątkowy dokonuje wyceny nieruchomości?
Rzeczoznawca weźmie pod uwagę wszystkie czynniki, które realnie mogą wpływać na wartości nieruchomości. Będzie to między innymi:
- lokalizacja nieruchomości
- otoczenie nieruchomości oraz dostęp do infrastruktury oraz zaplecza bytowego
- stan techniczny nieruchomości i standard jej wykończenia
- treść obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym znajduje się nieruchomość
- powierzchnia użytkowa nieruchomości
- wielkość działki w przypadku nieruchomości gruntowych i zabudowanych
- rozkład funkcjonalny (liczba i układ pomieszczeń)
- posiadanie balkonu,, tarasu lub przynależności w postaci piwnic, komórek czy miejsc postojowych
- stan prawny nieruchomości
- ceny podobnych nieruchomości w okolicy
- rodzaj rynku nieruchomości – pierwotny lub wtórny
- wysokość czynszu wynikający z obowiązujących umów najmu
Jak wybrać rzeczoznawcę majątkowego?
Przed zleceniem wykonania operatu szacunkowego w pierwszej kolejności warto sprawdzić wiarygodność wybranego rzeczoznawcy. Dane o rzeczoznawcach są jawne i figurują we wspomnianym wcześniej centralnym rejestrze rzeczoznawców majątkowych dostępnych na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju.
Dobrze jest zasięgnąć opinii osób, które już współpracowały z rzeczoznawcą i być może są w stanie polecić zaufanego rzeczoznawcę. Nie należy również deprecjonować opinii większej liczby osób – mogą w tym pomóc między innymi specjalistyczne fora internetowe, opinie Google lub informacje dostępne na zawodowych serwisach www. Czynnikiem decydującym powinien być jednak bezpośredni kontakt z rzeczoznawcą – rozmowa obejmująca cel wyceny nieruchomości powinna w największym stopniu nakreślić to, w jaki sposób będzie kształtowała się przyszła współpraca.
Rzeczoznawca majątkowy Kraków, małopolskie
Poszukujesz rzetelnego rzeczoznawcy majątkowego, który doskonale zna krakowski rynek nieruchomości? Masz do sprzedania mieszkanie na terenie Krakowa, ale nie wiesz, za ile je wystawić? Odwiedziłaś (odwiedziłeś) właściwą stronę! Łukasz Góralczyk prowadzi firmę z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki dużej liczbie wykonanych wycen zdobył doświadczenie przy większości rodzajów nieruchomości. Dla klienta to niezwykle ważne, z kim nawiązuje współpracę. Tym bardziej, że jeśli na co dzień nie zajmujesz się rynkiem nieruchomości, wyceny zlecasz najwyżej raz, dwa razy w życiu. Dlatego w wyborze rzeczoznawcy nie ma miejsca na pomyłki. Zlecając usługę rzeczoznawcy majątkowemu korzystasz z jego ciągle aktualizowanych baz danych oraz ze skrupulatnie zdobywanego doświadczenia. Dzięki nim możesz z zyskiem sprzedać lub bezpiecznie kupić mieszkanie, lokal lub działkę, bez obaw o skomplikowane formalności.
Dlaczego Wycena Góralczyk?
Firma cieszy się zaufaniem klientów dzięki rzetelności, terminowości i znajomości aktualnych przepisów. Opinie zadowolonych klientów świadczą o skuteczności działania.
Każdy, kto miał styczność ze środowiskiem krakowskiego rynku nieruchomości, zdaje sobie sprawę, jak wielu umiejętności wymaga skuteczne działanie w jego obrębie. Łukasz Góralczyk to biegły rzeczoznawca majątkowy, który z pasją śledzi wszelkie zmiany zachodzące w cenach nieruchomości. W swojej pracy bierze pod uwagę szereg czynników, które mają ogromny wpływ na oszacowanie ostatecznej wartości rynkowej mieszkania. Zna rynek zarówno z perspektywy rzeczoznawcy majątkowego, instytucji finansowych jak i uczestnika rynku. Bez względu na to, czy poszukujesz wyceny na potrzeby kredytu hipotecznego, określenia wysokości aportów, działu spadku, czy transakcji kupna-sprzedaży, możesz zaufać jakości oferowanych usług. Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydujesz się na skorzystanie z oferty Łukasza Góralczyka, czy postanowisz zaufać innemu specjaliście, pamiętaj, aby zweryfikować jego uprawnienia w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych, ponieważ wyłącznie w ten sposób zyskasz pewność, że wycena Twojej nieruchomości została zlecona właściwej osobie.